Gorące tematy

  • 22 kwietnia 2023
  • 25 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 4329

Pszczyna będzie ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Rada Miejska w Pszczynie jednogłośnie podjęła w czwartek, 20 kwietnia uchwałę intencyjną w sprawie przystąpienia przez Pszczynę do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jest to ważny krok, który umożliwia przygotowanie koncepcji i wniosku aplikacyjnego.

pszczyna z lotu ptaka, rynek, starówka, ratusz
Pszczyna będzie ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury · fot. UM Pszczyna


Na przygotowanie i złożenie wniosku miasta kandydujące mają czas do połowy września. W treści dokumentu czytamy, że "wysokość niezbędnych środków finansowych przeznaczonych na przygotowania związane z uzyskaniem tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku zostanie corocznie określona w budżecie gminy". O planowanym podjęciu działań w tym kierunku pisaliśmy w artykule: Europejska Stolica Kultury w Pszczynie? Kluczowy jest pomysł!

W Pszczynie prace nad wnioskiem zbiegną się z pracami nad nową koncepcją rozwoju kultury w gminie. - Już za kilka tygodni ruszy cykl spotkań, warsztatów, rozmów i konsultacji pod hasłem "NAMYSŁ", w których będą mogły wziąć udział wszystkie osoby chcące mieć wpływ na lokalną kulturę. Wkrótce poinformujemy o wszystkich terminach - zapowiada Marta Wesołowska, kierownik Referatu Promocji Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

rynek w pszczynie z lotu ptaka, zamek pszczyna
Pszczyna będzie ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury · fot. @spojrzzgory.pl


Europejska Stolica Kultury to miasto wybrane przez Unię Europejską, które w ciągu jednego roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i państwa. Tytuł przyznawany jest od 1985 roku. Organizacja obchodów związanych z tytułem ESK to okazja do wypromowania zwycięskiego miasta na arenie międzynarodowej. W większości przypadków miasta starają się wykorzystać tę okazję i związane z nią fundusze (po 1,5 mln euro od UE) na rozwinięcie swojej oferty kulturalnej, tak by mogły przyciągnąć międzynarodową publiczność.

Wybrane miasta przedstawiają swoje dziedzictwo historyczne, organizują specjalnie na tę okazję koncerty, festiwale, pokazy, konferencje i inne działania reklamujące miasto i region. Co roku typowane są dwa państwa z UE, z których chętne miasta składają swoje kandydatury. Spośród zgłoszonych miast UE wybiera po jednym z obu państw. Miasto, które zostaje Europejską Stolicą Kultury, korzysta też z inwestycji, które mają przyczynić się do jego rewitalizacji i wspomóc jego długoterminowy rozwój.

Zgłoszone kandydatury oceniane są przez powołany przez Komisję Europejską zespół niezależnych ekspertów składający się z dziesięciu ekspertów europejskich oraz do dwóch ekspertów wskazanych przez dane państwo członkowskie.

W ostatnich latach obserwowany jest wyraźny trend stawiania również na małe miasta o ciekawej historii i dużym potencjale, które pragną zbudować nowy wizerunek kulturalny oraz zaprezentować go Europie. W najbliższych latach będą to m.in. austriacki Bad Ischl (14 tys. mieszk.), słoweńska Nova Gorica (13 tys. mieszk.), słowacki Trenczyn (54 tys. mieszk.) czy portugalska Evora (56 tys. mieszk.)

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.