Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 15 września 2020
  • 18 września 2020
  • wyświetleń: 4483

Konfederacja: nowelizacja "ustawy covidowej" zdjęta z porządku obrad

Maciej Żelazo, lider pszczyńskiego Klubu Konfederacji, złożył w poniedziałek pisemny apel w biurze posła PiS, Grzegorza Gaży w Pszczynie. Chodzi o sprzeciw wobec zmian w ustawie o przeciwdziałaniu COVID-19, które pozwolą przekraczać uprawnienia służbowe. Konfederaci nazywają je projektem "bezkarność+". Podczas posiedzenia Sejmu 16 września ustawa została zdjęta z porządku obrad i wróciła do rozpatrzenia w Komisji Finansów Publicznych.

Otwarcie biura poselskiego Grzegorza Gaży - 1.02.2020
Biuro poselskie Grzegorza Gaży przy ul. Piastowskiej w Pszczynie · fot. BM / pless.pl


Nowelizacja dotyczy wprowadzonej 2 marca ustawy o "Szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych".

Ustawodawca w projekcie nowelizacji wprowadził zapis, iż: "Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszania tych obowiązków lub przepisów podjęte działania nie byłyby możliwe lub byłyby istotnie utrudnione".

Jak podkreślają autorzy apelu z Konfederacji, ustawa ta dotyczy wprowadzenia bezprawia pod pretekstem walki z COVID-19. Według nich zastosowanie kryterium interesu społecznego rozmywa definiowanie czynu - można będzie do niego włączyć rozmaite działania prawie bez ograniczeń np. wyrzucenie kogoś z autobusu z powodu kaszlu, który może być objawem alergii.

- Pod pretekstem walki z COVID-19 władza chce wprowadzić swoją całkowitą bezkarność i maksymalnie ograniczać nam swobody obywatelskie - komentuje lider pszczyńskiego klubu, Maciej Żelazo.

Apel jest wspólną akcją wszystkich 887 Klubów Konfederacji w całej Polsce. W poniedziałek, 14 września do biur poselskich posłów Zjednoczonej Prawicy pisemny apel został osobiście dostarczony przez przedstawicieli Konfederacji.

- Podjęliśmy działanie, ponieważ jest to jedna z najważniejszych ustaw, jakie pojawiły się w tym roku w Sejmie. Posłowie PiS zgłosili projekt nowelizacji ustawy znoszący odpowiedzialność urzędników i służb za działania w związku z koronawirusem i nadający im niemal nieograniczone uprawnienia - mówi Maciej Żelazo.

- Kluby Konfederacji w całej Polsce organizowały 14 września konferencje prasowe pod biurami poselskimi posłów PiS, apelując, by nie zgadzali się na te szkodliwe przepisy - mówi pszczyński lider konfederatów - We wszystkich biurach złożyliśmy pisma, w których nawołujemy o wyrażenie sprzeciwu wobec projektu "bezkarność+". Posłom przekazujemy również "karty wyjścia z więzienia". Może to zadziała na ich wyobraźnię.

- W uzasadnieniu do ustawy czytamy, że celem jej jest "wyłączyć bezprawność, a w konsekwencji przestępność, czynu polegającego na naruszeniu obowiązków służbowych lub innych przepisów przez osobę działającą na rzecz zapobiegania oraz zwalczania choroby zakaźnej COVID-19", czyli jasno widać, że celem ustawy jest nazwać naruszenie obowiązków służbowych i innych przepisów normalnym działaniem, a przecież uregulowania te zostały wypracowane latami przez liczne organy i organizacje w celu wyznaczenia granic dla utrzymania porządku organizacyjnego i prawnego. Usunięcie tych granic, może pociągnąć za sobą nieprzewidywalne i niebezpieczne skutki - komentuje Żelazo.

Wiadomo już, że poseł Gaża zagłosować nie mógł, bo ustawa została zdjęta z obrad Sejmu 16 września i wróciła do rozpatrzenia w Komisji Finansów Publicznych. Zjednoczona Prawica, licząca 235 posłów, nie była w stanie zebrać wśród siebie 231 posłów potrzebnych do uchwalenia tej ustawy. Nowelizacja jednak wciąż może zostać przyjęta. - Będę trzymać rękę na pulsie i informować. Podejrzewam, że alarm, jaki podnieśliśmy robiąc akcję w całej Polsce poskutkował tym, że posłowie PiS którzy jeszcze przed chwilą wnieśli ten projekt, przestraszyli się opinii publicznej - komentuje Maciej Żelazo.

Loading...


- Obiecaliśmy, że zrobimy co w naszej mocy, by doprowadzić do zablokowania bandyckich zapisów i dopięliśmy swego. Pracujemy w obronie obywateli. Udało się zablokować, ale teraz musimy trzymać rękę na pulsie, bo na którymś z następnych posiedzeń Sejmu te skandaliczne przepisy mogą wrócić, PiS przyzwyczaił nas również do takich zagrywek. Wówczas ponownie będziemy stali na straży interesu obywatelskiego i zdrowego rozsądku, po to powstała Konfederacja - dodaje pszczyński polityk.

ar / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.