pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 27 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 4814

Silesia - przeciw nicości w pszczyńskim centrum przesiadkowym

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Centrum przesiadkowe" podaj

"Silesia - przeciw nicości" to czwarta wystawa zorganizowana w budynku obsługi podróżnych przy ul. Sokoła w Pszczynie w ramach projektu "Przesiądź się na kulturę". Dwadzieścia osiem zdjęć wybitnego polskiego artysty-fotografika Mieczysława Wielomskiego zawisło przy przeszklonej ścianie Centrum Przesiadkowego. Wystawę można oglądać od 23 kwietnia.

Silesia - przeciw nicości w pszczyńskim centrum przesiadkowym - 04.2021 · fot. Powiat


Artysta żył w latach 1948 - 2018, a jego całe życie prywatne i artystyczne związane było ze Śląskiem. Mieczysław Wielomski był twórcą kilku formacji fotograficznych, w tym Stowarzyszenia Fotograficznego "Przeciw Nicości". Wiele lat fotografował pejzaż górski, głównie Tatry i Pieniny, ale ostatnie dziesięć lat życia jego oko i serce podbił krajobraz nizin. Najpiękniejsze plenery znalazł w okolicach Goczałkowic i Pszczyny.

Zdjęcia artysty prezentowane na wystawie pochodzą z lat 2009 - 2017, stąd też wynika różnorodność stylistyczna prac. To zarówno fotografie lekko muśnięte piktorializmem jak i takie, które są daleko idącą interpretacją rzeczywistości. Wielomski podkreślał, że tworzy eseje fotograficzne na temat postępującej degradacji kultury materialnej i duchowej Górnego Śląska. Nie mógł pogodzić się, że znikają secesyjne kamienice mieszczańskie, osiedla górnicze i dziewiętnastowieczne budowle przemysłowe. Skomplikowana architektura śląskich miast była dla niego nieustającą inspiracją fotograficzną.

- Choć galerie sztuki pozostają zamknięte, "Przesiądź się na kulturę" to projekt, dzięki któremu kultury możemy szukać w budynku obsługi podróżnych Centrum Przesiadkowego. Zdjęcia zwracają uwagę przechodzących obok przeszklonej ściany obiektu. Zachęcamy, by wejść do środka i zobaczyć całą wystawę artysty, który często fotografował powiat pszczyński - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

ar / pless.pl, źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Centrum przesiadkowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Centrum przesiadkowe" podaj